Nove nade za oboljele od celijakije
Nedavno je tim europskih znanstvenika razvio biosenzor koji otkriva prisutnost glutena u hrani te na taj način osobama koje boluju od celijakije pomaže u detekciji ovog za njih opasnog proteina. Celijakija je bolest uzrokovana intolerancijom probavnog sustava pacijenta prema pšeničnom proteinu, glutenu, kao i sličnim proteinima iz raži i ječma.
Cilj projekta je bio razvijanje mikrosustava sa ugrađenim modulima koji otkrivaju prisutnost glutena u hrani. Prim. Dr. Ludvig Sollid iz Osla, tvrdi da ima snažne dokaze kako je celijakija bolest T- stanica imunološkog sustava i njegov tim upravo razvija peptidne derivate glutena koje bi T- stanice prihvaćale.
Sva ova nova istraživanja pružaju veliku nadu za osobe koje boluju od celijakije jer gluten se vrlo često upotrebljava u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Sama mogućnost razvoja proizvoda sa "prihvatljivim" glutenom predstavlja velik korak za pacijente koji su, nažalost, doživotno osuđeni na bezglutenske dijete.
Rješenje za celijakiju? Biosenzor za otkrivanje glutena u hrani! Nedavno je tim Evropskih znanstvenika razvio biosenzor koji otkriva prisutnost glutena u hrani i na taj način pomaže osobama koje boluju od celijakije - bolesti od koje pati više od milijun Evropljana. Cilj projekta je bio razviti mikrosistem sa ugrađenim modulima koji otkrivaju prisutnost glutena u hrani. Celijakija je bolest uzrokovana intolerancijom probavnog sustava pacijenta prema pšeničnom proteinu, glutenu, kao i sličnim proteinima iz raži i ječma. Pr.Dr. Ludvig Sollid iz Osla, također tvrdi da ima snažne dokaze kako je celijakija bolest imunih T-stanica i njegov tim upravo razvija peptidne derivate glutena koje bi T- stanice prihvaćale. Sva ova nova istraživanja pružaju veliku nadu za osobe koje boluju od celijakije jer gluten se vrlo često upotrebljava u prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Sama mogućnost razvoja proizvoda sa "prihvatljivim" glutenom predstavlja velik korak za pacijente koji su, nažalost, doživotno osuđeni na bezgluteinske dijete.
|
Нема коментара:
Постави коментар